ღია სამოდელო გაკვეთილი
ბიოლოგია-ისტორია
კლასი VI
2016 წელი
29 თებერვალი
გაკვეთილის თემა
|
ეკოლოგიური ფაქტორები, საქართველოს ნაკრძალები
|
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
საბაზო
კლასი VI
|
3. საგანი; მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
ბიოლოგია-ისტორია
ბიოლოგიის მასწავლებელი : ნინო
აბაშიძე
ისტორის მასწავლებელი: მაია
გოშაძე
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
14 მოსწავლე
|
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთარაოდენობა და პროფილი
|
1 მოსწავლე
|
6 . გაკვეთილის ორგანიზება
|
ინდივიდუალური , ჯგუფური
ღია გაკვეთილს ეთმობა 2 გაკვეთილი
|
7. სასწავლო მიზნები
|
ბიოლოგია
მოსწავლე ახასიათებს
ეკოლოგიურ ფაქტორებს , საქართველოს ეკოსისტემებს
, გარემოს დაბინძურების ფაქტორებს და ეძებს მის გადაჭრის გზებს , მოპოვებულ ინფორმაციას
წარმოადგენს დიაგრამების, ნახატებისა და
სლაიდების სახით
ისტორია
მოსწავლე ახასიათებს საქართველოს ბუნებრივ რესურსებს
, აღწერს მის მნი შვნელობას ადამიანისათვის ,
ასახელებს საქართველოს ნაკრძალებს და ახასიათებს მათ .
|
8. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ბიოლოგია
წლის ბოლოს მისაღწევი შედეგები მიმართულებების
მიხედვით:
ბუნ.VI.1 მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ ბუნებრივ გარემოში აღწეროს მარტივი კვებითი კავშირები.
ბუნ.VI.2.მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ტიპობრივი ეკოსისტემები.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ნაცნობი ბუნებრივი გარემოს მაგალითზე
ადგენს მარტივ კვებით ჯაჭვებს
·
გამოყოფს ეკოსისტემებს და მათ ცალკეულ
კომპონენტებს ნაცნობ გარემოში;
·
ამოიცნობს მის მხარეში ფართოდ გავრცელებულ მცენარეებს, ასევე,
წითელ ნუსხაში შეტანილ სახეობებს, შხამიან სოკოებსა და მცენარეებს, საშიშ ცხოველებს;
·
ამოიცნობს საქართველოსათვის ტიპობრივ
ეკოსისტემებს (მაგ., ტყე, მდელო, მთა, ზღვა) მცენარისა და
ცხოველის ზოგიერთი სახეობის მიხედვით;
·
აგროვებს ინფორმაციას
ლოკალური გარემოს ეკოსისტემაზე ადამიანის
ზემოქმედების შესახებ, მსჯელობს შედეგებზე და ეძებს პრობლემის გადაჭრის გზებს.
ისტორია
წლის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები მიმართულებების მიხედვით:
საზ. მეც.V-VI.12. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს მხარე ბუნებრივი რესურსების მიხედვით
და იმსჯელოს მათ მნიშვნელობაზე.
საზ. მეც.V-VI.13. მოსწავლეს შეუძლია მსჯელობა ბუნებრივი რესურსების რაციონალურ და მრავალმხრივ გამოყენებაზე.
·
ირჩევს რომელიმე ბუნებრივ რესურსს და მსჯელობს მის მნიშვნელობაზე რეგიონის განვითარებისთვის;
·
მსჯელობს წყლის რესურსის რაციონალურ
გამოყენებაზე და დაბინძურების თავიდან აცილების გზებზე;
·
ასახელებს ტყის გამოყენების განსხვავებულ სახეებს;
·
გამოყოფს ტყით სარგებლობის გარემოსათვის უსაფრთხო ფორმებს;
|
9. წინარე ცოდნა
|
ბიოლოგია
მოსწავლებმა იციან თითეულ ეკოლოგიური
ფაქტორის შესახებ, მსჯელობენ მათში მიმდინარე
პროცესების შესახებ, აგებენ მარტივ კვებით
ჯაჭვებს,
ისტორია
მოსწავლეებმა იციან ბუნებრივი რესურსების შესახებ, რომელია შავი და ფერადი ლითონები , იციან ტყის როლი
ბუნებაში , იცნობენ ბუნებრივი რესურსების მოპოვების ადგილებს და მათი
გამოყენების მეთოდებს
|
.10. გაკვეთილის
მიმდინარეობა ( აქტივობები)
|
ბიოლოგია
აქტივობა 1 გონებრივი
იერიში
მოსწავლეებს ვუსვამ კითხვებს.
რას შეისწავლის ეკოლოგია . ჩამოთვალეთ ეკოლოგიური
ფაქტორები, დაასახელეთ ეკოსისტემები, როგორ არიან ეკოსისტემებში ორგანიზმები დამოკიდებული
ერთმანეთთან, რომელი ორგანიზმი დგას კვებითი ჯაჭვის პირველ რგოლში და რატომ , რა
მნიშვნელობა აქვს მას ბუნებაში და ადამიანისათვის.
5 წთ
აქტივობა II პრეზენტაცია
მოსწავლები წინასწარ
დაყოფილი არიან ჯგუფებად , სულ 3 ჯგუფი , რომელთაც მიცემული ჰქონდათ დავალებები მოეძებიათ
ინფორმაციები ეკოლოგიური ფატორების ასევე
საქართველოს ეკოსისტემების შესახებ
და წარმოედგინათ სლაიდ -შოუს სახით
1 ჯგუფი -- აბიოტური
ფაქტირები
2 ჯგუფი-- ბიოტური
ფაქტორები
3 ჯგუფი ანთროპოგენული ფაქტორები
თითოეულ ჯგუფს ეძლევა პრეზენტაცისთვის 7 წთ ( 21 წთ
)
გარემოს დაბინძურების შესახებ პრეზენტაციას აკეთბს
ყველა ჯგუფი . თითოეული ჯგუფის მოსწავლები წარმოადგენენ ნახატებსა და პლაკატებს გარემოს დაბინძურების შესახებ . ამის შემდეგ
მოსწავლეებს ვუჩვენებ ვიდეო ფილმს, რის შემდეგაც მიმდინარეობს ფილმის განხილვა
და სავარაუდო გადაჭრის გზების ძიება. (
5 წთ)
აქტივობა
III მეორე დავალების პრეზენტაცია
1 ჯგუფი--- ჭალის ტყე
2 ჯგუფი ---კოლხური
ტყე
3 ჯგუფი---მთის ტყე
5
წთ
აქტივობა IV დავალებები ჯგუფში
თითოეულ ჯგუფს ეძლევა დავალებები. 2 წთ
მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციას 4 წთ
აქტივობა V შეჯამება
ბოლოს ხდება გაკვეთილის
შეჯამება
T დიაგრამის საშუალებით მოსწავლეები ჩამოწერენ ადამიანის უარყოფით და სასარგებლო ჩარევას
ბუნებაზე. 2წთ
აქტივობა
VI შეფასება
მოსწავლეები
ფასდებიან შესაბამისი შეფასების კრიტერიუმებით
ბოლოს ვაძლევ საშინაო დავალებას 1 წთ
მოიძიეთ ინფორმაციები
შავი ზღვის ეკოლოგიური პრობლემების შესახებ
ისტორია
აქტივობა
I
გონებრივი იერიში
რა
არის ბუნებრივი რესურსი, რამდენი ტიპის ბუნებრივი რესურსი არსებობსროგორ გამოიყენებს
ადამიანი ბუნებრივ რესურსებს, რა არის რაციონალური და არარაციონალური ბუნებრივი რესურსი,
ახდენს თუ არა ადამიანი ბუნებრივი რესურსის მეორად გადამუშავებას ? 7წთ
აქტივობა II პრეზენტაცია
მოსწავლები
ჯგუფებში წარმოადგენენ მოძიებული ინფორმაციების
პრეზენტაციას
1
ჯგუფი---სასარგებლო წიაღისეული
2
ჯგუფი---მიწის რესურსები
3
ჯგუფი---ტყის რესურსები
მოსწავლები
პრეზენტაციასთან ერთად უჩვენებენ ინტერნეტის საშუალებით შექმნილ სლაიდ- შოუს 15 წთ
აქტივობა III მუშაობა ჯგუფებში
ამის
შემდეგბს ეძლევათ დავალებები
1
ჯგუფი--კონტურულ რუკაზე მოიძიონ ის ადგილები ,სადაც მოიპოვება სათბობ - ენერგეტიკული
, ლითონური და არალითონური რესურსები საქრთველოს ტერიტორიაზე
2 ჯგუფი---სად არის გავრცელებული მეტად მიწის
3
ჯგუფი ---რუკაზე იპოვონ დაცული ტერიტორიები
5წთ
პრეზენტაცია
5წთ
აქტივობა- IV წყლის რესურსები
წყლის
რესურსების შესახებ მოსწავლეებს ვაძლევ კითხვებს
რა
არის წყალსაცავი, რა რაოდენობის მდინარებია საქართველოში, იცნობენ თუ არა სასმელ
და მინერალურ წყლებს , სად მოიპოვება მინ . წყლები ჩამოთვალეთ ეს ადგილები. 6 წთ
აქტივობა V გაკვეთილის შეჯამება
რომელი
ბუნებრივი რესურსები ვისწავლეთ და როგორ გამოიყენებთ თქვენ ამ რესურსებს? 6 წთ
აქტივობა
VI შეფასება და საშინაო დავალების მიცემა
მოიძიეთ
ინფორმაციები საქართველოს მთიანეთის შესახებ
1წთ
|
9. გაკვეთილისათვის
საჭირო რესურსები
|
პროექტორი , დაფა , ცარცი , სახელმძღვანელო. ფურცლები ,
სახატავი ფურცლები, პლაკატები.
|
შეფასების რუბრიკა
შედეგები
|
1–2
|
3–5
|
6–7
|
8–10
|
აქტიური მონაწილეობა
|
არ არის
ჩართული
|
პერიოდულად ერთვება, მაგრამ არა ნაყოფიერად
|
აქტიურია, მაგრამ მნიშვნელოვანი წვლილი ვერ შეაქვს
|
აქტიურია, კონცტრუქციული და შეაქვს
დიდი წვლილი
|
პრეზენტაციის
უნარი
აზრების დამოუკიდებლად გამოთქმა
|
ვერ გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
იშვიათად გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
გამოთქვამს საკუთარ აზრებს, მაგრამ ზოგჯერ აკლია დამაჯერებლობა
|
ყველა საკითხზე აქვს
საკუთარი აზრი დამაჯერებელი, არგუმენტირებული
|
კონცენტრირება სამუშაოზე
|
ვერ ახერხებს კონცენტრირებას
|
ცდილობს კონცენტრირებას, მაგრამ ხშირად ეფანტება გონება
|
ძირიტადად კონცენტრირებულია სამუშაოზე
|
მთელი გაკვეთილის განმავლობაში კონცენტრირებულის სამუსაოზე
|
სხვისი აზრების მოსმენა და პატივისცემა
|
არ უსმენს
სხვების აზრებს, აწყვეტინებს
|
ყოველთვის არ უსმენს
სხვების აზრებს
|
უსმენს სხვების აზრებს და ცდილობა იყოს
კორექტული
|
ყურადღებით ისმენს სხვების აზრებს, აანალიზებს და კორექტულია
|
თვითშეფასება :
ჩატარებული გაკვეთილით კმაყოფილი ვარ, იაქტიურეს
მოსწავლეებმა და თავი მაქსიმალურად წარმოაჩინეს
. გაკვეთილის რეფლექსიის ფაზაზე მოსწავლეებმა კარგად დააკავშირეს როგორც ბიოლოგიაში ისე ისტორიაში ნასწავლი მასალა ერთმანეთთან და გააკეთეს
დასკვნა.
კრიტიკული მეგობარი:
ჩატარებული ინტეგრირებული გაკვეთილი
ბიოლოგიასა და ისტორიაში , რომლის თემა იყო
„ ეკოლოგიური პრობლემები საქართველოში „ კარგად
იყო ორგანიზებული და მრავალფეროვანი აქტივობებით დტვირთული, გამოირჩეოდა
ბიოლოგიის პედაგოგის ნინო აბაშიძის მიერ შერჩეული აქტივობები, თანხვედრი იყო მოსწავლეთა
გონებრივ შესაძლებლობებისა . მოსაწონი იყო მოსწავლეთა მიერ გაკეთებული დასკვნები საქართველოს ეკოლოგიურ პრობლემებთან დაკავშირებით
, პარალელი მშობლიურ სოფლის ბუნებრივ რესურსებთან . საბოლოოდ იკვეთება მოსწავლეთა მიერ თემის
ირგვლივ არსებულ საკითხებთან დაკავშირებით
სიღრმისეული ცოდნა. გამოყენებული იყო მრავალფეროვანი
აქტივობები მათ შორის ინტერნეტიდან
მოძიებული მასალები , ნახატები.
საინტერესოდ იყო შერჩეული სსსმ მოსწავლისათვის შესაბამისი
დავალება , რომლის შესრულებასაც მოსწავლემ
კარგად გაართვა თავი.
თემა შევსებულ იქნა ისტორიის მასწავლებლის მიერ . შედარებით
ნაკლები დაინტერესება იკვეთებოდა მოსწავლეთა მხრიდან ისტორიული თავსაზრისისთ . მიუხედავად
ამისა მისაბაძია ნ. აბაშიძისა და მ. გოშაძის კოლეგიალობა . იმედს ვიტოვებ ასეთი ერთობლივი
თანამშრომლობით აღნიშნული ნაკლოვანებები აღმოიფხვრება
. მე , სასწავლო მენეჯერი, კმაყოფილინ ვარ და მადლობას ვუხდი პედაგოგებს გამოჩენილი
პასუხისმგებლობისათვის
შედეგები
|
1–2
|
3–5
|
6–7
|
8–10
|
|
|
|
|
|
აქტიური მონაწილეობა
|
არ არის
ჩართული
|
პერიოდულად ერთვება, მაგრამ არა ნაყოფიერად
|
აქტიურია, მაგრამ მნიშვნელოვანი წვლილი ვერ შეაქვს
|
აქტიურია, კონცტრუქციული და შეაქვს
დიდი წვლილი
|
|
|
|
|
|
პრეზენტაციის
უნარი
აზრების დამოუკიდებლად გამოთქმა
|
ვერ გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
იშვიათად გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
გამოთქვამს საკუთარ აზრებს, მაგრამ ზოგჯერ აკლია დამაჯერებლობა
|
ყველა საკითხზე აქვს
საკუთარი აზრი დამაჯერებელი, არგუმენტირებული
|
|
|
|
|
|
კონცენტრირება სამუშაოზე
|
ვერ ახერხებს კონცენტრირებას
|
ცდილობს კონცენტრირებას, მაგრამ ხშირად ეფანტება გონება
|
ძირიტადად კონცენტრირებულია სამუშაოზე
|
მთელი გაკვეთილის განმავლობაში კონცენტრირებულის სამუსაოზე
|
|
|
|
|
|
სხვისი აზრების მოსმენა და პატივისცემა
|
არ უსმენს
სხვების აზრებს, აწყვეტინებს
|
ყოველთვის არ უსმენს
სხვების აზრებს
|
უსმენს სხვების აზრებს და ცდილობა იყოს
კორექტული
|
ყურადღებით ისმენს სხვების აზრებს, აანალიზებს და კორექტულია
|
|
|
|
|
|
ბიოლოგია
წლის ბოლოს მისაღწევი შედეგები მიმართულებების
მიხედვით:
ბუნ.VI.1 მოსწავლეს შეუძლია ნაცნობ ბუნებრივ გარემოში აღწეროს მარტივი კვებითი კავშირები.
ბუნ.VI.2.მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ტიპობრივი ეკოსისტემები.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ნაცნობი
ბუნებრივი გარემოს მაგალითზე ადგენს მარტივ კვებით ჯაჭვებს
·
გამოყოფს ეკოსისტემებს და მათ ცალკეულ
კომპონენტებს ნაცნობ გარემოში;
·
ამოიცნობს მის მხარეში ფართოდ გავრცელებულ მცენარეებს, ასევე, წითელ ნუსხაში შეტანილ
სახეობებს, შხამიან სოკოებსა და მცენარეებს, საშიშ ცხოველებს;
·
ამოიცნობს საქართველოსათვის ტიპობრივ ეკოსისტემებს
(მაგ., ტყე, მდელო, მთა, ზღვა)
მცენარისა და ცხოველის ზოგიერთი სახეობის მიხედვით;
·
აგროვებს ინფორმაციას
ლოკალური გარემოს ეკოსისტემაზე ადამიანის
ზემოქმედების შესახებ, მსჯელობს შედეგებზე და ეძებს პრობლემის გადაჭრის გზებს.
ისტორია
წლის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები მიმართულებების მიხედვით:
საზ. მეც.V-VI.12. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს მხარე
ბუნებრივი რესურსების მიხედვით და იმსჯელოს მათ მნიშვნელობაზე.
საზ. მეც.V-VI.13. მოსწავლეს შეუძლია მსჯელობა ბუნებრივი რესურსების რაციონალურ და მრავალმხრივ გამოყენებაზე.
· ირჩევს რომელიმე ბუნებრივ
რესურსს და მსჯელობს მის მნიშვნელობაზე რეგიონის
განვითარებისთვის;
·
მსჯელობს წყლის რესურსის რაციონალურ გამოყენებაზე
და დაბინძურების თავიდან აცილების
გზებზე;
·
ასახელებს ტყის გამოყენების განსხვავებულ სახეებს;
·
გამოყოფს ტყით სარგებლობის გარემოსათვის უსაფრთხო ფორმებს;